Amerykańskie muzeum oddało Turcji posąg sprzed 1800 lat
Przedstawiciele Muzeum Sztuk Pięknych w Bostonie w USA poinformowali o przekazaniu Turcji posągu Heraklesa sprzed 1800 lat, znajdującego się w zbiorach muzeum od 20 lat - informuje serwis internetowy Boston.com.
Decyzja władz amerykańskiego muzeum o zwrocie Turcji górnej połowy rzymskiego posągu z ok. II wieku, przedstawiającego postać "utrudzonego" Heraklesa, zakończyła ponad 20-letni spór z rządem Turcji o prawo własności rzeźby.
Górna połowa posągu znajdowała się w posiadaniu Muzeum Sztuk Pięknych w Bostonie od 1982 roku, podczas gdy pozostała część rzeźby znajdowała się w Turcji, w Muzeum Archeologicznym w Antalyi.
Posąg odkryta w 1980 roku na stanowisku archeologicznym koło Perge - starożytnego miasta, którego pozostałości znajdują się 15 kilometrów na wschód od miasta Antalya w południowo-zachodniej Turcji.
Według przedstawicieli muzeum, starożytna rzeźba została nabyta przez Muzeum w Bostonie w dobrej wierze bez świadomości, że legalność jej wywozu z Turcji może zostać zakwestionowana.
Zdaniem ekspertów, po przeprowadzeniu szczegółowych badań okazało się, że górna część posągu została skradziona ze stanowiska archeologicznego w Turcji i decyzja o oddaniu jej tureckim władzom jest właściwa.
PAP - Nauka w Polsce
jot/ agt/bsz
www.naukawpolsce.pap.pl.