Powstała strona internetowa poświęcona kaflom i piecom
Witryna to przede wszystkim forum wymiany informacji na temat corocznych warsztatów kaflarskich, czyli spotkań specjalistów różnych dziedzin - archeologów, historyków kultury materialnej i sztuki, muzealników i konserwatorów, których urzekło piękno dawnych kafli piecowych.
Na stronie można znaleźć stale powiększający się spis nowości wydawniczych – czasopism, książek, prac magisterskich, aktualnych wydarzeń dotyczących kaflarstwa - wystaw, konferencji.
Inicjatorki powstania portalu - dr Maria Dąbrowska z IAiE PAN i Marta Garas z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Łódzkiego - zachęcają do współpracy i dodawania informacji dotyczących kaflarstwa na ziemiach polskich oraz do dyskusji na elektronicznym forum, będącym elementem strony.
Historia powstania warsztatów kaflarskich sięga 1994 roku. Kolejno spotkaniu patronowały Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie, poznański oddział Stowarzyszenia Naukowego Archeologów Polskich i Muzeum Archeologiczne w Poznaniu.
„Dyskutujemy o prezentowanych opracowaniach lub konspektach przyszłych prac. Nie nazywamy tych spotkań seminariami, mimo iż niejednokrotnie przedstawiane są fragmenty większych opracowań, prac seminaryjnych, magisterskich i doktorskich. Jednak cechuje je kameralna atmosfera i nieformalny charakter” – opowiada Marta Garas.
Ostatnie warsztaty odbyły się w czerwcu. Kluczowe w dyskusjach były odkrycia z okresu średniowiecza dokonane przez prof. Ryszarda Grygiela w Jarocinie w postaci pozostałości pieca gotyckiego i Czesława Strzyżewskiego z Muzeum Początków Państwa Polskiego gruzowiska równie wczesnych pieców w Jankowie Dolnym koło Gniezna.
„Odkrycia te miały przełomowe znaczenie dla znajomości najstarszych kafli płytowych z terenu ziem polskich. Wcześniej znane były jednie pojedyncze egzemplarze lub ich fragmenty zdobione motywami charakterystycznymi dla sztuki gotyckiej. Jednak brak było większych zespołów, które umożliwiałyby poznanie ich walorów zdobniczych i formalnych” - uważa dr Maria Dąbrowska.
Jak wyjaśniają inicjatorki założenia portalu, pomysł jego powstania jest naturalną konsekwencją lat badań nad polskim kaflarstwem. Zebranie w jednym miejscu tekstów referatów wygłaszanych podczas warsztatów kaflarskich, informacji o najnowszych publikacjach, wystawach i konferencjach sprawi, iż wiadomości na temat kaflarstwa w Polsce dostępne będą dla wszystkich zainteresowanych.
PAP - Nauka w Polsce
szz/ agt/