Kategorie

„Telefon z przeszłości” – atrakcja dla najmłodszych w Karpacki


Od września Skansen Archeologiczny Karpacka Troja w Trzcinicy (woj. podkarpackie) proponuje nową atrakcję dla dzieci – w Salce Małego Odkrywcy wysłuchają specjalnej kolekcji bajek opowiadających o przeszłości trzcinieckiego grodu.

„Pomysł nagrania i udostępnienia bajek, które opowiadałyby o historii Karpackiej Troi narodził się na początku roku. Zakładał on nie tylko powstanie kolekcji kilku krótkich opowiadań, których język i fabuła dostosowane byłyby do wieku słuchaczy, ale także udostępnienie ich w formie „bajkowych telefonów”, czyli stylizowanych aparatów telefonicznych, w których mali turyści odsłuchiwać będą kolejne opowieści” – wyjaśnia kierownik Skansenu Dawid Iwaniec.

Kolekcja bajek liczy 8 krótkich opowiadań powiązanych ze sobą osobą głównego bohatera – chłopca o imieniu Maciuś, który przenosi się w czasie i odkrywa kolejne tajemnice grodu w Trzcinicy. Ich autorem jest Michał Malinowski - założyciel Muzeum Bajek, Baśni i Opowiadań mieszczącego się w podwarszawskim Konstancinie.

Od września na najmłodszych czekać będą cztery aparaty telefoniczne specjalnie przystosowane do tego celu przez firmę Delta Tech Electronics z Jasła. Urządzenia zainstalowane będą w Salce Małego Odkrywcy. Zdaniem muzealników jest to pierwsza na Podkarpaciu sala edukacyjna dedykowana dzieciom w wieku przedszkolnym. Powstała dzięki wsparciu Fundacji Orange i Jasielskiego Oddziału Karpackiej Spółki Gazownictwa. Oprócz bajkowych telefonów znajdować się w niej będą m.in. repliki dawnych zabawek znanych z różnych okresów historycznych i z różnych kręgów kulturowych. W planach na najbliższą przyszłość znajduje się także wzbogacenie jej o dziecięce manekiny ubrane w stroje charakterystyczne dla epoki brązu i wczesnego średniowiecza. W dni powszednie Salka dostępna będzie przede wszystkim dla grup zorganizowanych, zaś w weekendy dla turystów indywidualnych.

Według Jana Gancarskiego – dyrektora Muzeum Podkarpackiego w Krośnie - realizacja projektu stanowić będzie kolejny ważny krok w „wychodzeniu” archeologii do szerokiego grona odbiorców, w tym przypadku do dzieci w wieku przedszkolnym, które dotychczas pozbawione były tak atrakcyjnego z ich punktu widzenia narzędzia edukacyjnego.

Fragmentu jednej z bajek można wysłuchać za pośrednictwem oficjalnego kanału YouTube Karpackiej Troi. Znajduje się on pod tym adresem: http://www.youtube.com/watch?v=A4Wk6MCTfF4

Więcej informacji o projekcie „Mały Odkrywca” znaleźć można na oficjalnej stronie internetowej Karpackiej Troi pod adresem www.karpackatroja.pl, w dziale „Działalność”.

Projekt powstał w ramach programu „Telefon z przeszłości” dofinansowanego przez Fundację BRE Banku.

PAP - Nauka w Polsce

szz/bsz

www.naukawpolsce.pap.pl