Uruchomiono stronę internetową poświęconą zamkom ziemi chełmińskiej
"Pomysł utworzenia strony internetowej zrodził się podczas tegorocznych wykopalisk w Kowalewie Pomorskim. W jej budowę zaangażowali się zarówno pracownicy Zakładu Archeologii Architektury IA UMK w Toruniu, jak i studenci oraz doktoranci” – wyjaśnia dr hab. Marcin Wiewióra, który od 2005 roku kieruje projektem „Zamki ziemi chełmińskiej”.
W zamyśle archeologów witryna ma pełnić nie tylko rolę platformy, dzięki której możliwa będzie wymiana informacji na temat najnowszych badań prowadzonych w tej dziedzinie, ale również popularyzować historię ziemi chełmińskiej, związaną z niezwykłymi w skali europejskiej budowlami.
Pierwsze wzmianki na temat osadnictwa Krzyżaków na ziemi chełmińskiej pochodzą z 1226 roku. To wtedy książę mazowiecki Konrad miał nadać Zakonowi ziemię chełmińską oraz inne tereny na pograniczu z Prusami.
„Zakon Krzyżacki w krótkim czasie, prawdopodobnie między 1. połową XIII, a połową XIV wieku, wzniósł na terenie ziemi chełmińskiej gęstą sieć zamków, które są jednym z najbardziej charakterystycznych elementów tego regionu. Warownie realizowały cele polityczne, militarne, gospodarcze i propagandowe. Stały się widomym świadectwem dobrze zorganizowanego państwa” – czytamy na stronie.
Na łamach portalu naukowcy zwracają uwagę na liczne problemy badawcze w dziedzinie badań zamków krzyżackich. Szczególnie istotne są dla nich zagadnienia dotyczące chronologii kolejnych etapów prac budowlanych, topografii i układu przestrzennego zamków, funkcji poszczególnych elementów zabudowy oraz rozpoznania śladów osadnictwa przedkrzyżackiego poprzedzającego prace budowlane.
Z myślą o tych problemach w 2005 roku Zakład Archeologii Architektury IA UMK w Toruniu rozpoczął wieloletni projekt mający na celu próbę odpowiedzi na podstawowe pytania związane z początkami krzyżackiej murowanej architektury obronnej na ziemi chełmińskiej. W wykopaliskach uczestniczyło dotychczas kilkuset studentów i doktorantów UMK w Toruniu. Badaniami objęto relikty zamków w Papowie Biskupim, Grudziądzu, Radzyniu Chełmińskim, Kowalewie Pomorskim i na zamku biskupim w Wąbrzeźnie. Na stronie można znaleźć opis każdego z obiektów i obszerne galerie fotograficzne z wykopalisk.
„W przyszłości planujemy otwarcie forum poświęconego problematyce zamków krzyżackich oraz +sekcji+ studenckiej na której wszyscy zainteresowani będą mogli wymieniać informacje i poglądy na tematy związane z tą problematyką. Chcemy również sukcesywnie uzupełniać informacje na temat najnowszych wyników badań prowadzonych nie tylko na ziemi chełmińskiej, ale na terenie całego, dawnego państwa zakonnego, a związanego z problematyką szeroko pojętego krzyżackiego budownictwa obronnego” – podsumowuje dr hab. Marcin Wiewóra.
PAP - Nauka w Polsce
szz/ agt/
Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl