Archeolodzy odkryli w Pakistanie pieczęć sprzed ponad 4000 lat
Zespół archeologów odkrył na stanowisku we wschodnim Pakistanie starożytną pieczęć pochodzącą sprzed ponad 4000 lat – informuje serwis internetowy Daily News Analysis India.
Odkrycia dokonano podczas prac wykopaliskowych prowadzonych na stanowisku Wattoowala, położonym koło wyschniętego łożyska rzeki Hakra w pobliżu Fortu Derawar, w prowincji Pendżab w środkowo-wschodniej części Pakistanu.
Naukowcy pracujący pod kierunkiem Farzanda Masiha, dziekana Wydziału Archeologii Uniwersytetu Pendżabskiego w Lahaur, odnaleźli pieczęć wykonaną ze steatytu pochodzącą z okresu Kultury harappańskiej, zwanej też Cywilizacją doliny Indusu, która rozwijała się na obszarze subkontynentu indyjskiego w okresie ok. 3300-1300 r. p.n.e.
Odkryta pieczęć o kwadratowym kształcie została wykonana w okresie 2500-2000 r. p.n.e. i przedstawia wyrzeźbioną postać koziorożca oraz dwa piktogramy.
Postać koziorożca na pieczęci została wyrzeźbiona bardzo starannie, z uwzględnieniem nawet mięśni, kopyt i genitaliów zwierzęcia.
Znalezisko posiada też w tylnej części perforowane wybrzuszenie i różni się nieco od innych pieczęci z tego okresu, odnalezionych wcześniej na stanowisku Harappa w Pakistanie.
Zdaniem naukowców, te różnice mogą świadczyć o regionalnych wpływach i lokalnych subkulturach rozwijających się w ramach Cywilizacji doliny Indusu.
PAP - Nauka w Polsce
jot/ krf/ bsz