Kategorie

Nowy numer periodyku "Antropologia Religii" dostępny on-line


W internecie ukazał się - po siedmioletniej przerwie wydawniczej - czwarty tom z serii "Antropologia Religii". Autorami artykułów są studenci związani z Kołem Naukowym Axis Mundi i Kołem Naukowym Studentów Zakładu Antropologii Historycznej przy Instytucie Archeologii UW. Tom składa się z pięciu artykułów - w większości skróconych wersji prac dyplomowych studentów i absolwentów Instytutu Archeologii UW - i jednej polemicznej recenzji książki i odpowiedzi na nią. Redaktorem tomu jest Rafał Fetner. Publikacja jest dostępna tutaj.

Na wystawie wiele miejsca poświęcono też zupełnie odmiennemu obliczu Nowej Huty - opozycji antykomunistycznej, roli i działalności Kościoła, pierwszemu buntowi mieszkańców, jakim była obrona krzyża na osiedlu Teatralnym w kwietniu 1960 r.

"Pomiędzy pomnikiem Włodzimierza Iljicza Lenina a sztandarami +Solidarności+ rozpięta jest ogromna przestrzeń mentalna, moralna, ogromne wyzwania wobec nas - historyków i takaż odpowiedzialność" - powiedział otwierając wystawę dyrektor Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, Michał Niezabitowski.

Na wystawie nie mogło zabraknąć opowieści o symbolu Nowej Huty - potężnym pomniku wodza rewolucji, który w 1973 r. stanął w alei Róż. Muzealnicy poświęcili mu niemało miejsca, bo losy monumentu były burzliwe i ciekawe.

6,5-metrowy pomnik Lenina stał się z czasem symbolem także przemian politycznych lat 70. i 80. w Polsce. Podobno za wykonanie posągu kroczącego wodza rewolucji zapłacili mimowolnie robotnicy z Huty im. Lenina, bo zabrano im na ten cel trzymiesięczne premie i pensje "trzynastki".

Periodyk otwiera artykuł Macieja Szymkiewicza "Od Bachofena do Świętej Historii. Archeologia i antropologia wobec koncepcji matriarchatu i Wielkiej Bogini", w którym autor rozprawia się z mitem matriarchatu i Wielkiej Bogini, który nadal jest obecny we współczesnej literaturze naukowej. Dalej przedstawia rozwój wspomnianej koncepcji i jej wpływ na różne elementy współczesnej kultury.

Kolejne dwa eseje są poświęcone starożytnemu Egiptowi. Marzena Ożarek analizuje elementy wyposażenia grobowego faraona w kontekście ich znaczenia symbolicznego i religijnego w publikacji "Symbole i znaki znalezione w wyposażeniu mumii Tutanchamona". Natomiast o praktykach pogrzebowych starożytnego Egiptu traktuje artykuł Katarzyny Gozdawy-Gołębiowskiej. Autorka przygląda się strażnikom zaświatów opisanym w Księdze Umarłych i próbuje odtworzyć funkcje i znaczenia poszczególnych strażników, a także sposób, w jaki byli oni postrzegani przez starożytnych Egipcjan.

W następnym artykule Małgorzata Szczygielska odpowiada na pytanie, kim byli berserkowie. Wyczerpująco analizuje znane z sag postaci, co umożliwia rzetelne prześledzenie ich roli w kulturze średniowiecznej Skandynawii.

Arkadiusz Sołtysiak zamieścił natomiast artykuł "Neopogaństwo i neonazizm. Kilka słów o ideologiach Davida Myatta i Varga Vikernesa".

Tom czwarty kończy krytyczna recenzja książki "Boginie deszczu. Studium Porównawcze" autorstwa Kazimiery Mikoś z Instytut Religioznawstwa UJ, której autorami są Arkadiusz Sołtysiak i Krzysztof Jakubiak. Odpowiedzią na zarzuty jest trzyczęściowy artykuł Autorki.

PAP - Nauka w Polsce

szz/ agt/