Kategorie

Artefakty z epoki brązu odkryte przy pomniku z IX wieku w Walii


Archeolodzy prowadzący wykopaliska przy kamiennym monumencie z IX wieku w Walii odkryli pozostałości z epoki brązu - poinformował serwis internetowy BBC News. 


Odkrycia spalonych szczątków i fragmentów kości, pochodzących z epoki brązu, dokonano podczas prac badawczych prowadzonych wokół Słupa Eliseg, znajdującego się koło ruin XIII-wiecznego opactwa Valle Crucis, w pobliżu miejscowości Llangollen w hrabstwie Denbighshire w północno-wschodniej Walii.

Monument został wzniesiony w IX wieku przez Concenna - władcę walijskiego królestwa Powys istniejącego od V wieku, panującego w latach 808-855 - dla upamiętnienia swego pradziadka Elisedda - króla Powys w latach ok. 725-755, który odparł najazd Anglosasów na walijskie ziemie.

Naukowcy z Uniwersytetu w Bangor w hrabstwie Gwynedd w północnej Walii oraz Uniwersytetu w Chester w hrabstwie Cheshire w północno-zachodniej Anglii prowadzą na stanowisku prace związane z umocnieniem ziemnego kopca, na którym stoi Słup Elisega.

Zdaniem ekspertów, znaleziska sprzed kilku tysięcy lat oraz rozpoznanie stanowiska jako kopca z wczesnej epoki brązu komplikują dotychczasowy stan wiedzy naukowców o historii tego miejsca.

Jak poinformowała prof. Nancy Edwards z Uniwersytetu w Bangor, pełne rozpoznanie stanowiska będzie możliwe po usunięciu śladów prac renowacyjnych, jakie przeprowadził w XVIII wieku właściciel ziemski Trevor Lloyd po obaleniu monumentu w trakcie angielskiej wojny domowej w latach 1642-1651.

Słup Elisega pierwotnie był kamiennym krzyżem, z którego do dzisiejszych czasów ocalała jedynie okrągła kolumna osadzona w oryginalnej podstawie.

PAP - Nauka w Polsce

jot/ agt/bsz


 

www.naukawpolsce.pap.pl.