Kategorie

Miny niemieckie (cz. 3)


•  Mina przeciwpiechotna z tworzywa sztucznego typu Schü. Dmi. K-stoff. (Schützen Dosenmine Kunststoff )

Mała mina stosowana jako pułapka lub mina niespodzianka. Korpus składał się z dwóch bakelitowych pojemników zachodzących na siebie. W momencie nadepnięcia na minę górna pokrywa przesuwając się w dół początkowo ściskała sprężynę igliczną, następnie następowało zerwanie drutu zabezpieczającego i zwolnienie napiętej iglicy, która z dużą siłą uderzała w spłonkę detonującą.



materiał: bakelit,

zapalnik: wykonany jako integralna część miny,

ładunek: 70 g materiału wybuchowego,

średnica: 52,

wysokość: 37 mm.

 

•  Mina przeciwpiechotna metalowa typu Schü. Mi. 44 (Schützenmine 44)

Mała mina stosowana jako pułapka lub mina niespodzianka. Korpus składał się z dwóch pojemników wykonanych z blachy stalowej zachodzących na siebie. Podobnie jak w przypadku miny S. Dmi. K-stoff. – w momencie nadepnięcia na minę górna pokrywa przesuwając się w dół początkowo ściskała sprężynę igliczną, następnie następowało zerwanie drutu zabezpieczającego i zwolnienie napiętej iglicy, która z dużą siłą uderzała w spłonkę detonującą.

materiał: blacha stalowa,

zapalnik: wykonany jako integralna część miny,

ładunek: 30 g materiału wybuchowego,

średnica: 50,

wysokość: 25 mm.

 

•  Mina przeciwpiechotna z tworzywa sztucznego typu Schü. Dmi. (Schützen Dosenmine)

Duża mina przeciwpiechotna. Korpus składał się z bakelitowego pojemnika z pokrywą spełniającą rolę elementu naciskowego. W momencie nadepnięcia na pokrywę następowało wyłamanie jej wewnętrznej części, która naciskając na korpusy zapalników, przesuwała je w dół. Zawleczki zabezpieczające, będąc podparte o wycięcia w korpusie, wysuwały się z iglic powodując ich zwolnienie, uderzenie w spłonki detonujące i wybuch miny.

materiał: bakelit,

zapalnik: 2 x Z. Z. 42,

ładunek: 1500 g materiału wybuchowego,

średnica: 203,

wysokość: 76 mm.

 

 

 

Grzegorz Franczyk