Kategorie

Organizacje militarne świata mające na celu zwalczanie terroryzmu - część 2


Organizacje militarne, wojskowe lub policyjne, mające na celu zwalczanie terroryzmu - zwane często oddziałami specjalnymi - są organizowane i utrzymywane w wielu krajach. Stopień ich wyszkolenia jest zazwyczaj bardzo wysoki, gdyż muszą one wchodzić do akcji natychmiast, często w mało rozpoznanym terenie i sytuacji. Jednostki te wykorzystuje się w niekonwencjonalnych działaniach wojennych, jak i w operacjach antyterrorystycznych, na przykład do wyzwalania zakładników, lub jako siły doraźnie wspierające długofalowe działania przeciwko zorganizowanej przestępczości.
Ta niezwykła rozległość działań sprawia, że oddziały specjalne muszą mieć do dyspozycji wiele różnorodnej broni, sprzętu i specjalne wyposażenie. Jeśli idzie o broń, to obejmuje ona zarówno typową, produkowaną seryjnie broń wojskową, broń wyspecjalizowaną o mniejszym zakresie zastosowań, a nawet pojedyncze wzory, opracowane specjalnie dla konkretnej sytuacji. Często w oddziałach specjalnych spotyka się tak zwane wzory obce, to znaczy broń z innych państw, zaprzyjaźnionych i wrogich. Znajomość tej broni, umiejętność posługiwania się nią jest konieczna, gdyż jest bardzo prawdopodobne, że albo przestępcy będą w nią uzbrojeni, albo sami członkowie brygad będą musieli z takiej broni skorzystać.


RAID
RECHERCHE D'ASSISTANCE D'INTERVENTION ET DE DISSUASION DE LA POLICE NATIONALE

Jednostka antyterrorystyczna francuskiej Policji RAID (Recherche d'Assistance d'Intervention et de Dissuasion de la Police Nationale) powstała w roku 1985. Baza tej grupy znajduje się w miejscowości Bievres Domaine du Bel-Air pod Paryżem. Jednostka "Czarnych Panter" jak potocznie nazywa się ta grupę liczy około 100 komandosów. Kandydat chcący służyć w tej elitarnej formacji musi mieć za sobą minimum 5-letnia służbę w Policji, oraz nie przekroczony 35 rok życia. Selekcja jest bardzo trudna. Chętnych jest zazwyczaj około 100. Po licznych testach selekcje pozytywnie przechodzi około kilkunastu najlepszych policjantów. Selekcja obejmuje badania lekarskie, psychologiczne, oraz sprawdzian umiejętności fizycznych. Funkcjonariusze którzy pozytywnie przejdą selekcje odbywają 6 miesięczny staż w tzw. grupie adaptacyjnej. Poddawani są tam licznym testom fizycznym i psychicznym. Następnie przechodzą 12 miesięczny okres dalszego szkolenia. Zapoznają się tam m.in. z tajnikami operacji uwalniania zakładników, szkolą się w skokach spadochronowych, nurkowaniu.
Jednostka ta ściśle współpracuje z elitarną jednostką żandarmów GIGN. RAID zajmowała się ochrana razem z GIGN Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej w roku 1998. Szkolenie w tej jednostce obejmuje ćwiczenia tj. szybkie strzelanie, walka wręcz, alpinistyka miejska, nurkowanie, spadochroniarstwo, pirotechnika. Do najbardziej znanych akcji tej grupy należą m.in.: zatrzymanie w lutym 1987 roku 4 członków terrorystycznej organizacji Action Directe, oraz odbicie w maju 1993 roku 24 dzieci i ich opiekunki z przedszkola w miejscowości Neuilly. Porywacz został zlikwidowany. Akcje te są tylko minimalna cząstką misji jakie wykonywała ta grupa. Reszta zadań okryta jest tajemnica. Jednostka ta współpracuje z formacjami tj. GIGN, NOCS, Ya-ma-m, BBE, GEO, ENZIAN. Wyposażenie to pistolety maszynowe MP-5 w rożnych wersjach, pistolety GLOCK 17 i 19,SIG-SAUER P-228, Beret ta 92F, strzelby Beret ta, Frenchi SPAS-15,Benelli, karabiny wyborowe Steyr SSG-69.


SWAT
SPECIAL WEAPONS AND TACTIC

Koncepcja zorganizowania specjalnej grupy typu SWAT powstała pod koniec lat 60-tych, na skutek licznych użyć broni przeciwko obywatelom i funkcjonariuszom Policji na terenie całego kraju. Najwięcej tego typu przypadków miało miejsce w Los Angeles, dlatego tam zdecydowano się o utworzeniu pierwszej jednostki SWAT. Do jednostki przyjmowano wyłącznie ochotników wywodzących się z jednostek wojskowych i policyjnych. Oddział składał się z 15-tu czteroosobowych grup. Kandydaci kierowani byli na jednomiesięczne szkolenie.
Dopiero w 1971 roku SWAT znalazł się na pełnym etacie w stołecznym wydziale policji LA. Obok grup A, B, i C otrzymał symbol D. Pierwszą akcję policjanci przeprowadzili 9 grudnia 1969 roku podejmując szturmem siedzibę ugrupowania Czarnych Panter między 41 a Centralną ulicą Los Angeles. Po prawie czterech godzinach oblężenia, tysiącach wystrzelonych nabojów, Pantery poddały się. W akcji zostało rannych trzech funkcjonariuszy i tyle samo przestępców.
Następna poważna akcja zdarzyła się 17 maja 1974 roku, kiedy to terroryści z frakcji SLA zabarykadowała się w jednym z mieszkań na rogu 54 Wschodniej i Alei Compton. Akcja była transmitowana przez telewizje i radio, a gazety pisały o tym jeszcze przez kilka dni. Po licznych wymianach ognia i kilku godzinach oblężenia w bliżej nie wyjaśnionych okolicznościach (prawdopodobnie od wybuchu tzw. koktajlu Mołotowa), mieszkanie zajęło się ogniem i w płomieniach zginęło 6 terrorystów.W 1983 roku policjanci zaczęli szkolić się w działaniach antyterrorystycznych w takich jednostkach jak GSG-9, GIGN i SAS. Dzisiaj w Stanach Zjednoczonych jednostek typu SWAT jest kilkanaście, jak nie kilkadziesiąt. Jednak tą najbardziej znaną i prawdopodobnie najlepszą jest LAPD "D" SWAT.


Delta Force

Operacyjny Oddział Sił Specjalnych armii Stanów Zjednoczonych (Special Forces Operational Detachment-Delta - SFOD-D), został utworzony w 1977 roku przez pułkownika, byłego oficera SAS - Charlesa Beckwitha, który wzorował się na brytyjskiej jednostce SAS. Jest jednym z kluczowych oddziałów wykorzystywanych do zwalczania terroryzmu poza Stanami Zjednoczonymi. Składa się z trzech szwadronów: A, B, C. Każdy z nich może zostać podzielony na dalsze mniejsze jednostki w zależności od potrzeby misji. Delta utrzymuje również jednostki wspierania, które zajmują się selekcją i treningiem, logistyką, finansami i potrzebami medycznymi jednostki. Kwatera główna Delty znajduje się w Fort Bragg w Północnej Karolinie.
Żołnierze Delta Force uczestniczą w wymianach i we wspólnych programach szkoleniowych z żołnierzami jednostek specjalnych z Wielkiej Brytanii, Francji, Niemiec, Izraela i Australii, z którymi często współpracują też podczas międzynarodowych operacji.
Żołnierze są wyposażeni w najnowocześniejsze broń i sprzęt, dostępne w Stanach Zjednoczonych i niekiedy specjalnie dla nich konstruowane czy przerabiane. Wielu z nich wywodzi się z legendarnych oddziałów Rangers i grup Sił Specjalnych.
XI 1979 irańscy studenci zajęli amerykańską ambasadę w Teheranie, IV 1980 prezydent Jimmy Carter podjął decyzję o dokonaniu rajdu amerykańskich komandosów do Teheranu w celu odbicia przetrzymywanych w ambasadzie zakładników. Operacja otrzymała kryptonim Orli Szpon i zakończyła się pełną kompromitacją oddziału zanim przystąpił on do działania. Prezydent Carter odwołał akcję i już po wycofaniu się z operacji - startujący helikopter zderzył się z samolotem C-130. W pożarze zginęło 8 komandosów. Następnego dnia amerykańska prasa ogłosiła absolutny blamaż Delty Force.
1979 Delta Force razem z FBI czuwała nad bezpieczeństwem uczestników panamerykańskich igrzysk w Puerto Rico. W roku 1983 wzięła udział w operacji w Grenadzie, zaatakowała więzienie Richmond Hill uwalniając więźniów, oraz zabezpieczyła sąsiednie lotnisko. W 1984 na Środkowym Wschodzie uczestniczyli w odbiciu z rąk terrorystów samolotu pasażerskiego kuwejckich linii lotniczych. 1987 Delta Force została wysłana do Grecji dla ochrony nękanego przez wietnamskich agentów oficera US Army Jamesa "Nick" Rowe'a. Brała udział w poszukiwaniu generała Manuela Noriegi i jego doradców podczas amerykańskiej inwazji na Panamę w roku 1989. Podczas wojny nad Zatoką Perską (1991) żołnierze Delta Force zapewniali ochronę wysokim rangą oficerom amerykańskim a później pomagali w lokalizowaniu irackich SCUD-ów. 1993 jako część Task Force Ranger poszukiwali Mohamad'a Farah Aidid w Mogadiszu. W 1997 po opanowaniu przez terrorystów rezydencji ambasadora Japonii w Limie, Delta Force razem z policją peruwiańską odbiła wszystkich zakładników.
Delta Force wielokrotnie uczestniczyła ponadto w operacjach odbijania zakładników z uprowadzonych samolotów.


FAST
U.S. MARINE FLEET ANTITERRORISM SECURITY TEAM COMPANY

Założona w 1987 roku U.S. Marine Fleet Antiterrorism Security Team Company, skupia około 500 żołnierzy Piechoty Morskiej rozlokowanych w 11 plutonach: sześciu w 1-wszej FAST kompanii w Norfolk i pięciu w 2-iej FAST kompanii w Yorktown. Te dwie kompanie należą do US Marine Corps Security Forces Batallion, a ten z kolei do US Marine Corps Security Forces. Główne zadania FAST to zapewnienie bezpieczeństwa w trakcie przeprowadzanych misji kierowanych przez Szefa Operacji Morskich. Biorą udział wtedy, kiedy zagrożone jest życie i bezpieczeństwo ludzi. FAST prowadzi działania obronne, zabezpiecza wojskowe działania i zaplecze tych działań. Prowadzą akcje antyterrorystyczne w miejscach akcji. Do ich zadań należy również m.in. zabezpieczenie materiałów jądrowych w czasie dokowania okrętów podwodnych. Komandosi FAST udowadniali swoją sprawność w wielu akcjach i misjach. Do najważniejszych z nich należały: Pustynna Tarcza oraz Burza, Just Cause w Panamie, Safe Return na Haiti, oraz w Somalii i Kenii. Kandydaci do FAST wywodzą się oczywiście z USMC. Trafiają na dwuletni kontrakt w trakcie którego przechodzą normalne szkolenie Marines, a następnie kierowani są na "security quard" kurs w Chesapeake. FAST mogą być użycie w dowolnym miejscu świata w ciągu 24 godzin. W swoich akcjach różnią się zdecydowanie od np. oddziału Delta. Oni nie wchodzą do akcji przez okno, zabijając terrorystów i uwalniając zakładników. FAST ma za zadanie nie dopuścić do takiej sytuacji. Czyli profilaktyka...

FBI HRT
FEDERAL BUREAU OF INVESTIGATION
HOSTAGE RESCUE TEAM

Jednostka antyterrorystyczna FBI uważana jest za jedna z lepszych jednostek tego typu na swiecie. HRT (Hostage Rescue Team) powstała w roku 1983, a jej twórcą był Daney O. Coulson. Jednostka liczy ok. 4050 operatorów. HRT przygotowana jest przede wszystkim do odbijania zakładników, zatrzymywania groźnych przestępców oraz ochrony np. świadków incognito. Kandydaci chcący służyć w tej elitarnej formacji wywodzą się z FBI oraz specjalnych oddziałów policji i wojska. Najpierw przechodzą szkolenie w centralnym ośrodku FBI Quantico w Wirgini.
Trening to przede wszystkim szybkie strzelanie, alpinistyka miejska, walka wrecz, szybka jazda samochodem, trening snajperski. Poznają także techniki szturmu np. na opanowane przez terrorystów budynki, samoloty, autobusy, statki. Komandosi poznają także psychologie aktów terrorystycznych. Większość członków tej jednostki posiada przeszkolenie płetwonurkowie i spadochronowe. W tworzeniu tej grupy pomagała amerykanom brytyjska jednostka SAS. Organizacja, szkolenie oraz techniki działania zostały skopiowane od Brytyjczyków. Amerykanie wzorując się na SAS zbudowali podobny do angielskiego Killing Hause dom z opon w którym ćwiczą odbijanie zakładników z użyciem ostrej amunicji. Jednostka ta przygotowana jest do wykonywania najtrudniejszych operacji antyterrorystycznych, pozostawiając interweniowanie w innych, łatwiejszych przypadkach policyjnym oddziałom SWAT ,co sprawiło że HRT zyskała przydomek super SWAT. Jednostka przygotowana jest również do prowadzenia operacji poza granicami kraju.
W roku 1985 kiedy porwano samolot amerykańskich linii lotniczych TWA specjaliści rozważali możliwość odbicia zakładników nie przez osławioną DELTA FORCE lecz właśnie przez agentów z HRT. Jednostka ochraniała również Mistrzostwa świata w piłce nożnej w 1994 roku. Grupa ta ćwiczy m.in. z jednostkami SAS, GIGN, RAID, GSG-9, COBRA, DELTA FORCE , SEALS 6 TEAM .Wyposażenie tej jednostki to przede wszystkim pistolety maszynowe MP-5 w rożnych wersjach, karabiny M-16 pistolety SIG SAUER,GLOCK,BROWNING HIGH POWER oraz karabiny wyborowe H&K PSG 1.


ALFA

Jednostka antyterrorystyczna ALFA została utworzona w 1974 roku w odpowiedzi na falę terroryzmu, która zalała zachodnią Europę. Liczy ok. 110 członków. Decyzję o stworzeniu specjalnej jednostki do walki z terroryzmem podjęło KGB. Pomocne przy kształtowaniu tej jednostki były badania nad doświadczeniami podobnych jednostek z USA, Anglii i Izraela. ALFA szybko stała się jednostką, która świetne wykonywała swoje zadania, a na dodatek robiła to bez strat.
Pierwsze problemy w tej jednostce rozpoczęły się na początku 1990 roku, kiedy w czasie szturmu na telewizyjny ośrodek w Wilnie w tajemniczych okolicznościach zginął jeden z komandosów. Chodziły słuchy, że komandos został zastrzelony i wrzucony do ośrodka po odmowie wykonania rozkazu szturmu. Po szturmie ówczesny prezydent Gorbaczow, przewodniczący KGB Kruczkow i inni liderzy radzieccy zaprzeczali wydania rozkazu użycia jednostki ALFA. Członkowie jednostki zaczęli mieć wątpliwości, czy są jednostką antyterrorystyczną, czy narzędziem w walce politycznej. Utwierdził ich w tym przekonaniu wydany ustny rozkaz, który otrzymali od Komitetu ds. Stanu Wyjątkowego (GKChP), do szturmu w sierpniu 1991 roku na "Biały Dom". Żaden z członków GKChP nie chciał brudzić sobie rąk i nie wydał tego rozkazu na piśmie. ALFA odmówiła, a dzięki temu Gorbaczow wrócił na krótko na Kreml. Ponownie odmówili szturmu na "Biały Dom" w październiku 1993 roku. Ale po postawieniu ultimatum przez prezydenta, że "...albo są z nim, albo przeciwko" opanowali budynek w kilka godzin. Od tej chwili "Biały Dom" mieszkańcy Moskwy zaczęli nazywać "Czarnym Domem", a komandosi stali się współwinnymi śmierci 100-tu obrońców.
Następnie ALFA przeszła pod rozkazy Ministerstwa Spraw Wewnętrznych (MVD) i brała udział w wielu "gorących miejscach" na całym terytorium obecnej federacji rosyjskiej. ALFA po dziś dzień uważana jest za najbardziej efektywną z rosyjskich jednostek antyterrorystycznych. W skład ALFY wchodzi około 200-tu wszechstronnie wyszkolonych komandosów, przechodzących surowe testy fizyczne, psychologiczne, szkolących się w posługiwaniu wszelkimi rodzajami broni i środkami transportu. W skład ALFY wchodzą specjaliści w strzelectwie wyborowym, alpiniści, płetwonurkowie, psycholodzy i negocjatorzy. W jednostce nie ma żadnego systemu kontraktowego. Każdy komandos przechodzi normalną służbę wojskową: od porucznika do pułkownika. Pierwszy raz sławę międzynarodową ALFA uzyskała po szturmie na pałac prezydenta Hafizullah Amin'a, razem z jednostką Wympieł.
14 czerwca 1995 roku w czasie najazdu Szamila Basajewa na Budionnowsk, jednostka ALFA wraz z KASKAD wzięła udział w szturmie na budynek szpitala w którym przebywali terroryści czeczeńscy z zakładnikami. Komandosi przystąpili do szturmu nad ranem. Udało im się opanować parter pięciopiętrowego budynku i uwolnić stu pięćdziesięciu zakładników. Atak na kolejne piętra nie powiódł się. Na dwóch piętrach wybuchł pożar. Po negocjacjach zaczęto wypuszczać zakładników: na początku kobiety i dzieci. Nieudane próby odbicia zakładników przez ALFĘ i KASKAD zostały przeprowadzone na rozkaz Borysa Jelcyna. Wcześniej mowa była, że jednostki atakowały z własnej inicjatywy, bez rozkazu sztabu kryzysowego.21 września komandosi ALFY uwolnili zakładników z autobusu porwanego w nocy przez dwóch obywateli Dagestanu. Porywacze żądali 1,5 mln dolarów i helikoptera. Wśród 18-tu zakładników znajdowało się 7 kobiet i dwoje dzieci. Podczas szturmu kilku komandosów zostało rannych. Uwalnianie zakładników przetrzymywanych przez terrorystów w autobusach to jedno z podstawowych ćwiczeń rosyjskich jednostek specjalnych (Alfa, Vega, Witaź, Grad).
15 października 30-letni Rosjanin porwał w Moskwie autokar z 25-cioma turystami południowokoreańskimi. Negocjacje z porywaczem trwały 10 godzin. Porywacz zmniejszył w tym czasie okup z 10 do 1 mln dolarów. Po otrzymaniu pierwszej raty zwolnił 19-tu zakładników. Atak nastąpił w chwili przekazywania kolejnej raty. Pierwszy trafił terrorystę snajper. Bandyta zdążył przed śmiercią strzelić kilka razy. Nie zdążył zdetonować przymocowanej na piersi bomby. Nikomu nic się nie stało. Cała akcja trwała dwadzieścia kilka sekund. Turyści myśleli że są świadkami ćwiczeń. 10 grudnia 1997 roku 59-letni chory psychicznie emeryt porwał samolot z 150-cioma pasażerami lecący z Magadanu do Moskwy. Groził wysadzeniem samolotu. Komandosi zatrzymali go bez problemu w czasie zwolnienia 48 zakładników i próby negocjacji porywacza z przedstawicielami rządu. Borys Jelcyn przekazał komandosom Alfy gratulacje za sprawną akcję. 19 grudnia 33-letni terrorysta porwał szwedzkiego dyplomatę i około 19-tej wjechał z nim samochodem na teren ambasady. Żądał 100 tys. dolarów okupu. Negocjacje trwały ponad 6 godzin. Około 22-giej dyplomatę zastąpił pułkownik służby bezpieczeństwa. O godzinie 1-szej w nocy komandosi otworzyli ogień. Zginął terrorysta i wskutek odniesionych ran - pułkownik.
27.10.99r. Premier Wazgen Sarkisjan i 4 inni przedstawiciele władz Armenii zginęli w wyniku strzelaniny w parlamencie, do którego wtargnęli uzbrojeni napastnicy. Wśród zabitych, poza premierem, byli również przewodniczący i wiceprzewodniczący parlamentu - Karen Demirczian i Juri Bakszian oraz jeden z ministrów - Leonard Petrosjan. Na specjalną prośbę prezydenta do Erewania przyjechała jednostka ALFA, lecz nie została użyta ponieważ napastnicy poddali się.
Nad ranem 26 października b.r rosyjscy komandosi zdobyli szturmem moskiewski teatr na Dubrowce, gdzie czeczeńscy terroryści przez dwa dni przetrzymywali prawie tysiąc zakładników. W czasie ataku zginęło 50 Czeczenów, w tym ich przywódca oraz wszystkie kobiety uczestniczące w akcji. Dwóch napastników aresztowano. Cena zwycięstwa okazała się przerażająca. Zginęło 119 zakładników, a kilkuset, w ciężkim stanie, trafiło do szpitala. Cywile zmarli, gdyż zatruli się gazem użytym przez specnaz (tylko dwie osoby miały ślady kul).

GIS
GRUPPO DI INTERVENTO SPECIALE

GIS jest jedną z głównych jednostek antyterrorystycznych świata. Powstała w 1978 roku jako pododdział centralnego podporządkowania, w oparciu o batalion spadochronowy karabinierów "Tuscania" do walki z terrorystycznymi grupami Czerwonych Brygad i Mafią Sycylijską. O przyjęcie do GIS mogą się ubiegać tylko karabinierzy, z co najmniej 3-letnim stażem w Tuscanii, którzy nie przekroczyli 28 roku życia. Na 100 kandydatów branych z Carabinieri po licznych testach fizycznych i psychologicznych - do GIS dostaje się tylko 40%. Po tej fazie wstępnej kandydaci przechodzą dwu tygodniowe szkolenie. Jeśli mają odpowiednie predyspozycje kierowani są na 4- miesięczny kurs, poprzedzający przyjęcie w szeregi GIS. Tam przechodzą szkolenie w zakresie poznania ideologii terrorystycznej, uczą się strzelać oraz doskonalą sprawność szybkiej jazdy m.in. Ferrari na autostradzie. Następnie trafiają na kolejne szkolenie tym razem 6-miesięczne, które obejmuje typowe działania antyterrorystyczne.
Początkowo GIS składał się z około 40 komandosów, dziś jest ich prawie 100. Grupa podzielona jest na trzy plutony: dwa interwencyjne i jeden wsparcia i kierowania działaniami. Jest jeszcze jeden skupiający instruktorów, oraz zespół minersko-pirotechniczny oraz zespół snajperów zwiadowców. Jednostka współpracuje z takimi jednostkami jak SAS, Delta i GSG 9.
Debiut bojowy GIS miał miejsce w 1980r., gdy jej członkowie dokonali szturmu na więzienie w Trani. W grudniu 1989r. antyterroryści brali udział w potyczce z grupą mafijną Giuseppe Strangio, w kwietniu 1990r. uwolnili z rąk porywaczy uprowadzoną Patrycję Tacchella, we wrześniu 1990r. przeprowadzili szturm na budynek w Oria, w którym zabarykadował się szaleniec...
Uzbrojenie: Karabin maszynowy MP-5A3 i SD3, Beretta 92 SB 9mm, Smith and Wesson 38, Magnum 357, HK-PSG 1, Mauser SP86 7.62, shotgun SPAS 12 i 15 oraz PA3 12mm.

BSB

Holenderska jednostka antyterrorystyczna powstała w 1975 roku w ramach Królewskiej Policji Wojskowej. Do zadań tej jednostki należą: ochrona ważnych osobistości, delegacji i ważnych wizyt, przygotowanie zespołów antyterrorystycznych do ochrony zakładników i zabezpieczenia różnych sytuacji, wykonywanie zadań specjalnych.
Baza jednostki mieści się w Soesterbergu. Członkami są wyłącznie mężczyźni w wieku min. 22 lata, wywodzący się z szeregów policji wojskowej. Szkolenie komandosów trwa rok. W tym czasie komandosi przechodzą szkolenia strzeleckie, wspinaczki i nurkowania, zjazdu na linie z helikoptera, przechodzą szkolenie piechoty morskiej, uczą się prawa karnego, uczą się fotografii w złych warunkach pogodowych itp. Komandosi z BSB podobnie jak inna jednostka holenderska BBE brali udział w wielu akcjach uwalniania zakładników z pociągów porwanych przez molukańskich terrorystów.
Uzbrojenie komandosów to m.in. pistolety H & K 9 mm P9S, pistolety maszynowe H & K MP5, granatniki 40 mm, karabiny snajperskie i wiele innych.

COBRA

Jednostka antyterrorystyczna COBRA (GEK) powstała w 1973 roku. Jej pierwszy komendant Oberst Johannes Pechter stworzył jednostkę sciśle powiązaną z takimi jednostkami jak GSG9 i Sayeret Mat'Kal . Siedzibą tej elitarnej grupy jest piękny zamek leżący pod Wiedniem. Obecnie COBRA liczy około 200 operatorów. Rzeczą która wyróżnia tą grupę od pozostałych jednostek tego typu jest to ,że komandos nie może służyć w tej jednostce dłużej niż 4 lata. Po zakończeniu służby wraca do macierzystej jednostki.
Szkolenie żandarmów COBRY obejmuje typowe dla tego rodzaju grup treningi: szybkie strzelanie, nurkowanie, skoki spadochronowe, zjazdy ze śmigłowców, alpinistykę miejską itp. Komandosi szkolą się także w ochronie VIP-ów. Regularnie ćwiczą odbijanie zakładników z samolotów, autobusów, pociągów. Funkcjonariusze tej jednostki zajmują się także ochroną międzynarodowego portu lotniczego w Wiedniu. Oprócz typowych operacji antyterrorystycznych COBRA zajmuje się zatrzymywaniem niebezpiecznych przestępców, rozbijaniem fabryk narkotyków itp. Porównując ich umiejętności z innymi podobnymi jednostkami, często słychać opinie że są jednymi z najlepszych jednostek na świecie, jeśli nie nawet najlepszą.
Podstawowym uzbrojeniem w tej jednostce są rewolwery Manurhin, pistolety Glock, pistolety maszynowe MP-5 oraz karabinki Steyr AUG Stg77. Bronią snajperską są karabiny SSG-69.Jednostka ta uważana jest za jedną z najlepszych grup tego typu na świecie. COBRA odbywa regularne treningi z: GIGN, RAID, GSG-9, GEO, SAS,YA-MA-M.


COBRAS

Szwadron Cobras jest częścią Sił Specjalnych Sułtana Omanu. Jest to jednostka typowo antyterrorystyczna. Siły Specjalne Sułtana Omanu zostały stworzone po licznych buntach, które nawiedzały Oman w latach 1962-1975. Rząd Omanu nie poradziłby sobie z partyzantami Ludowego Frontu Wyzwolenia Omanu (PFLO), gdyby nie pomoc rządu brytyjskiego, który przysłał SAS do pomocy. To właśnie SAS zajął się szkoleniem SSF.
Baza Sił Specjalnych mieści się w miejscowości Dhofar w południowym Omanie. Większość rekrutów pochodzi od mieszkańców pobliża bazy SSF. Cobras są uważani za najlepszą jednostkę działającą w Zatoce Perskiej. Sułtan Omanu nie szczędzi pieniędzy na wyposażenie jednostki. Cobras jest czasem wypożyczana do sąsiednich państw, które nie posiadają (lub nie posiadały) tego typu jednostek np. Kuwejt. Kandydaci do Cobras muszą mieć odbytą co najmniej dwuletnią służbę w SSF. Selekcja trwa 6 tygodni. Zakwalifikowani trafiają na specjalistyczny kurs.
Cobras to dwa zespoły uderzeniowe stacjonujące w mieście Muskat i Dhofar, oraz mały oddział treningowy. Cała jednostka jest w ciągłej gotowości bojowej i może być użyta już po 15 minutach od ogłoszenia alarmu. Cobras szkolą się razem z SAS i GSG9. W Omanie istnieje pewna rywalizacja między Cobras a Policją Królestwa Omanu, o pierwszeństwo w operacjach. Jeśli chodzi o jurysdykcję to ma je oczywiście policja (znacznie gorzej wyposażona). Cobras może mieć pierwszeństwo na osobisty rozkaz Sułtana.


ESI
ESCADRON SPECIAL D'INTERVENTION

Belgijska jednostka antyterrorystyczna ESI powstała w 1972 roku w strukturze brabandzkiego legionu mobilnego Żandarmerii Narodowej, po słynnej olimpijskiej wpadce i szaleńczym pędzie krajów do ochrony obywateli przed terroryzmem. Pierwotnie jednostka nazywała się "Le Group Diane". Nazwa ta pochodzi od greckiej bogini łowów, która jest symbolem systemu sprawiedliwości Belgii stała się symbolem jednostki. Chociaż nazwa została zmienieniona na ESI w 1974 roku, to również i teraz belgijskie media używają nazwy DIANE. Działania ESI to agresywna walka z każdym przejawem terroryzmu, utrudnianie działania terrorystów w kraju, oraz zwalczanie bandytyzmu, zorganizowanej przestępczości, ochroną samolotów oraz ochroną zagranicznych placówek dyplomatycznych i instytucji. W jednostce istnieje zespół negocjatorów, płetwonurków bojowych i pirotechników. W 1985 roku utworzono pododdziały specjalne - plutony POSA (od skr. ang. Ochrona, Obserwacja, Wsparcie, Aresztowanie), które zapewniają wsparcie jednostce ESI. W 1995 roku plutony POSA podporządkowano ESI. Tak jak w innych jednostkach antyterrorystycznych, służba w ESI jest dobrowolna. Kandydat na komandosa musi odznaczać się nie tylko sprawnością fizyczną, ale przede wszystkim olbrzymią odpornością psychiczną. Proces kwalifikacyjny trwa dwa tygodnie i w tym czasie 50 % kandydatów odpada. Zakwalifikowani szkoleni są jeszcze przez 3 miesiące, poczym stają się członkami ESI. Po zakwalfikowanu się, przez okres 2-3 miesięcy przechodzą szkolenia specjalistyczne. Pewnym ewenementem w tej jednostce jest to, że służą w niej również kobiety, jako tajne agentki i w obserwacji.
Szwadron ESI składa się z 200 funkcjonariuszy. Dzieli się na dowództwo oraz pluton interwencyjny, obserwacyjny i logistyczny. Pluton interwencyjny to dowódca z zespołem dowodzenia i trzy sekcje bojowe oraz sekcja wsparcia.
Główną bronią w ESI jest cała rodzina karabinów Hk Mp 5, 12 strzałowy shotgun, pistolety Browning 9mm , Glock 17. Strzelcy wyborowi posługują się fińskim Sako TRG21 7,62 mm albo policyjnym karabinem snajperskim również kalibru 7,62. Dodatkowo w użyciu są również rewolwer Smith & Wesson 38 oraz pistolet maszynowy Hk model 94. Komandosi ćwiczą m.in. ofensywne i taktyczne użycie samochodów w czasie zasadzki i uwalniania zakładników. W pracy zwykle używają samochodów Range Rover z napędem na cztery koła, w tajnych operacjach zaś używają nieoznakowanych pojazdów np. Mercedes ale i motocykli. Do działań na morzu wykorzystują dmuchane łodzie typu Zodiak.
Jednostka ESI jest bardzo zapracowaną formacją. W 1993 roku poświęcili 1000 roboczogodzin na walką z terroryzmem, 7000 na walkę z handlarzami narkotyków i prawie 20000 godzin przeciwko zorganizowanej przestępczości - co w sumie daje ponad 1160 dni, to robi wrażenie! Popisowa akcja ESI to dzień 30 kwietnia 1990 roku, kiedy dwóch uzbrojonych przestępców próbowało obrabować bank i po wpadce zabarykadowało się z zakładnikami w środku. Komandosi wysadzili drzwi i powodując zamieszanie wybuchami i dymem w ciągu sekundy obezwładnili przestępców bez żadnej straty w ludziach.
Jednostka jak każda licząca się formacja specjalna współpracuje z wieloma zagranicznym jednostkami tego typu np. GIGN, RAID, GSG9, SEK, BBE, GEO, GIS, NOCS, FB HRT, DELTA.


FSK
FORSVARETS SPECSIALKOMMANDO

Norweska jednostka antyterrorystyczna Forsvarets Specsialkommando (FSK) powstała w roku 1982. Jednostka podlega pod Jegercommand przy szkole spadochronowej armii norweskiej. FSK stacjonuje w mieście Rena w Hedmark. Głównym przyczyną powstania jednostki była chęć ochrony przed terrorystami platform wiertniczych, których jak wiadomo Norwegia ma sporo. Jednostka jednak nie ogranicza się tylko do tych działań, ale również szkoli się w uwalnianiu zakładników w porwanych samolotach, statkach oraz w szturmowaniu budynków i pomieszczeń. FSK dyżuruje w pogotowiu przez 24 godziny na dobę, na wypadek prośby policji o pomoc. W początkowych latach FSK był szkolony przez brytyjski SAS. Obecnie jednostka m.in. trenuje w Niemczech w Szkole Dalekiego Rozpoznania w Weingarten. Kandydaci do jednostki pochodzą wyłącznie z Jegercommand oraz Marinejegertropp. Służba w FSK średnio trwa 5 lat. Nieoficjalnie mówi się, że FSK współpracowała w 1994 roku z SAS w Irlandii Północnej. W 1995 roku komandosi ochraniali obywateli Norwegii mieszkających w Kaszmirze w Indiach, po śmierci z rąk partyzantów jednego z nich.


GEO
GRUPO ESPECIAL DE OPERACIONES

Jednostka antyterrorystyczna GEO powstała w 1978 roku. Jej twórcą i pierwszy dowódcą Garcia Ouijada spośród 400 ochotników wybrał 70 a po etapie selekcji pozostawił 58 kandydatów. W tworzeniu tej formacji Hiszpanom pomagali Brytyjczycy, Niemcy i Francuzi. Ochotnicy chcący wstąpić w szeregi GEO pochodzą z Policji i musza wykazać się doskonała kondycja fizyczna i psychiczna. Trening w tej jednostce obejmuje typowe dla tego typu formacji ćwiczenia np. szkolenie snajperskie, szybkie strzelanie, walka wręcz, nurkowanie, skoki spadochronowe, zjazdy ze śmigłowców, pirotechnikę. Każdy funkcjonariusz GEO jest wszechstronnie wyszkolony, ale wybiera sobie dodatkowa specjalizacje tj. bron strzelecka, pirotechnika, łączność, snajperstwo lub pletwonurkowanie bojowe. Trening agentów GEO jest codzienny i bardzo ryzykowny.
Wszystkie ćwiczenia prowadzone są z użyciem ostrej amunicji. Dziennie jednostka wystrzeliwuje ok. 2500 pocisków. Funkcjonariusze ćwiczą odbijanie zakładników z samolotów, pociagów, autobusów. Wykonują również zadania antyterrorystyczne na wodzie. Komandosi GEO przygotowani są do wykonywania zadań na całym świecie. Zajmują się także ochrona ambasad hiszpańskich w innych krajach. W szczególnie niebezpiecznych miejscach a takie to np. Salwador, Liban, Egipt, Kuba agenci GEO przebywają 24 godziny na dobę. W 1989 roku komandosi GEO wysłani zostali na Kubę ponieważ osoby uciekające przed reżimem Fidela Castro schroniły się na terenie ambasady hiszpańskiej. Obecnie GEO liczy około 120 komandosów. Podzieleni są na 24 pięcioosobowe teamy. Jedna z pierwszych akcji hiszpańskich antyterrorystów to odbicie ok. 200 zakładników uwięzionych przez kilkunastu terrorystów w banku w Barcelonie w roku 1981. Po błyskotliwej akcji komandosi odbili wszystkich zakładników zabijając jednego i aresztując pozostałych przestępców. Grupa GEO zajmowała się również ochrona Igrzysk Olimpijskich w Barcelonie w roku 1992.
Jednostka GEO współpracuje z takimi formacjami jak HRT FBI, DELTA FORCE, GSG-9, GIGN, RAID, SAS, GIS,YA MA M, HALCON. Wyposażenie to oczywiście MP-5 w rożnych wersjach, pistolety H&K P9S, karabiny wyborowe H&K PSG-1, Mauser SP-66. Komandosi maja do dyspozycji flotę śmiglowców, samochodów i motocykli Kawasaki na których poruszają się np. w czasie pościgów za przestępcami.


HALCON
BRIGADA ESPECIAL OPERATIVA HALCON

Jednostka antyterrorystyczna HALCON argentyńskiej Policji powstała w 1986 roku. Kandydatem do służby w tej elitarnej formacji może zostać funkcjonariusz który musi legitymować się wcześniejszym wojskowym przeszkoleniem. Proces selekcyjny trwa 6 miesięcy i podzielony jest na 3 dwumiesięczne staże. Pierwszy etap obejmuje przede wszystkim wyczerpujące ćwiczenia fizyczne, trening strzelecki, nurkowanie, skoki spadochronowe, pirotechnikę, zjazdy po linach ze śmigłowców. Kandydaci przechodzą również szkolenie surviwalowe w trudnych warunkach argentyńskiej dżungli. Drugi etap to doskonalenie nabytych umiejętności, oraz wykłady na temat taktyki operacji miejskich, łączności, pirotechniki, zasad udzielania pierwszej pomocy. Trzeci etap to szkolenie specjalistyczne m.in. kurs snajperski, szybkiej jazdy samochodem. Pozytywne ukończenie całego 6 miesięcznego szkolenia nagradzane jest włączeniem do jednego z bojowych pododdziałów HALCON-a. Obecnie jednostka składa się z 75 operatorów. Podzieleni są oni na 5 zespołów po 15 komandosów w każdym. Funkcjonariusze tej formacji współpracują z innymi jednostkami policji wspomagając je np. podczas akcji wymierzonych przeciwko producentom narkotyków. Współpracują również z jednostkami specjalnymi armii. Agenci HALCON-a zajmują się również ochrona ważnych osobistości. Komandosi argentyńskiej jednostki antyterrorystycznej w odróżnieniu od funkcjonariuszy podobnych jednostek na świecie nie używają pistoletów maszynowych MP-5.Zamiast nich używają pistoletów GLOCK-18 które strzelać mogą seriami oraz mogą być zaopatrzone w przedłużone magazynki o pojemności 33 naboi. Pozostałe uzbrojenie to strzelby Frenchi-SPAS 12, niemieckie karabiny automatyczne H&K-33.Komandosi z HALCON-a współpracują z jednostkami antyterrorystycznymi Chile, Brazylii, Wenezueli, Paragwaju, Urugwaju. Ćwiczą także z HRT FBI, DELTA FORCE, SEALS 6 TEAM oraz GSG-9, GEO.


ZORROS

Meksykańską jednostkę Force F stworzył w 1983 roku pułkownik Ramon Sanchez wtedy szef meksykańskiej policji jako jednostkę do zwalczania zorganizowanej przestępczości i narkotykowych gangów. Force F lepiej znana jako "Zorros", liczy 350 osób i ma swoją bazę w północnej części miasta Meksyk. Składa się z trzech grup:oddziału miejskiego komandosów, oddziału do nagłych działań oraz oddziału strzelców wyborowych. Force F składa się z samych ochotników, jedynie oficerowie przechodzą proces selekcji.
Uzbrojenie: pistolet Beretta 9 mm, karabin M-16A2s, CAR-15s, HK33 5.56mm, HH MP5, Smith and Wesson 12 mm shotgun oraz snajperski 30-06.


NEW ZEALAND COUNTER-TERRORIST TEAM

Jednostka antyterrorystyczna policji Nowej Zelandii została oddelegowana do zabezpieczenia Olimpiady w Sydney. Tak olbrzymia impreza wymaga zastosowania wszelkich dostępnych środków, mogących przeciwdziałać w przypadku np. akcji terrorystycznych. A że różne rzeczy mogą się przydażyć, pokazał niedawno fakt prawdopodobnego udaremnienia zamachu islamistów na elektrownię atomową w okolicach Sydney. Na poniższym pliku wideo ćwiczenia jednostki na obszarze wodnym.


YAMAM

Jest to jednostka przeznaczona wyłącznie do działań na terytorium Izraela. Działania jednostki Yamam są głęboko zakonspirowane i niewiele wiadomo o jej działaniu. Ale pewne jest, że bierze ona cały czas udział w szeregu działań antyterrorystycznych. W akcjach antyterrorystycznych działania Yamam wspiera specjalna jednostka PDT (Police Demolition Team), która jest perfekcyjnie przygotowana do przygotowywania "wejsc" do obiektów, czyli wysadzania drzwi, okien itd.
Podczas inwazji Izraela na Liban jednostka Yamam aresztowała większosć przywódców palestyńskich.
W marcu 1988 roku najprawdopodobniej Yamam odbił porwany przez 3 terrorystów autobus ze specjalistami osrodka nuklearnego w Dimonie. Zginęli wszyscy terrorysci, ale też trzech pracowników osrodka w Dimonie. Szkolenie komandosów Yamam odbywa się w specjalnym osrodku szkolenia działań antyterrorystycznych (tzw. Jednostka 707) znajdującym się w bazie wojskowej Mitkam Adam, gdzie szkolenie z tego zakresu działań przechodzi większosć izraelskich jednostek specjalnych m.in. Sayeret Matkal, 13. Flotylla, Oketz (Jednostka 7149). W Jednostce 707 znajdują się jedyne w Izraelu specjalne strzelnice do symulowania sytuacji w trakcie wykonywania zadań, stoi tam Boeing 707 (od niego pochodzi nazwa osrodka utworzonego w 1985 roku), są pociągi i autobusy.


Hamera Grzegorz - Hamer