Kategorie

Miny niemieckie (cz. 4)


•  Mina przeciwpiechotna metalowa typu Schü. Mi. 44 (Schützenmine – metal 44)

Mina przeciwpiechotna będąca odpowiednikiem radzieckiej miny POMZ. Składała się z odlanego z żeliwa, żeberkowanego korpusu z pokrywą mieszczącego ładunek materiału wybuchowego. W pokrywie wykonany był otwór, w który wstawiano zapalnik o działaniu naciągowym. Uzbrojoną minę przywiązywano do drzewa lub kołka wbitego w ziemię na wysokości około 1 metra nad ziemią. Do zawleczki przywiązywano drut odciągowy, który z drugiej strony mocowano do innego drzewa. Przechodzący żołnierz zahaczał nogą o drut odciągowy wyciągał zawleczkę zabezpieczającą z zapalnika co powodowało zwolnienie napiętej iglicy, która uderzała w spłonkę detonującą.



materiał: odlew żeliwny

zapalnik: Z. Z. 35, Z. Z. 42,

ładunek: 75 g materiału wybuchowego,

średnica: 45 mm,

wysokość (bez zapalnika): 90 mm.

 

 

•  Mina przeciwpiechotna betonowa typu Schützenmine 43 /Stockmine 43/ (Betonmine)

Mina przeciwpiechotna o działaniu odciągowym. Składała się z betonowego korpusu z wtopionymi metalowymi odłamkami. W górnej części znajdował się otwór na zapalnik o działaniu odciągowym, zaś w dolnej otwór na kołek na którym ustawiano minę. Uzbrojoną nasadzano na drewniany kołek wbity w ziemię. Od zawleczki zapalnika przeprowadzano drut odciągowy, który przywiązywano do drugiego kołka, lub innego drzewa. Przechodzący żołnierz zahaczał nogą o drut odciągowy wyciągał zawleczkę zabezpieczającą z zapalnika co powodowało zwolnienie napiętej iglicy, która uderzała w spłonkę detonującą. Następował wybuch miny.

materiał: beton z wtopionymi odłamkami metalowymi,

zapalnik: Z. Z. 35,Zu. Z. 35, Z. Z. 42, SMi. Z. 44

ładunek: 100 g materiału wybuchowego (1 x 100 lub 2 x 50 g),

średnica: 70 mm,

wysokość (korpusu): 160 mm.

 

 

•  Mina przeciwpiechotna betonowa kulista typu Ballmine

Duża mina przeciwpiechotna o działaniu odciągowym, lub naciskowym. Składała się z kulistego korpusu wykonanego z betonu, w który wtopiono metalowe odłamki. W gniazdo wykonane w korpusie wstawiano ładunek materiału wybuchowego składający się z trzech dwustugramowych kostek trotylu i unieruchamiano go przy pomocy drewnianych klinów. W górną kostkę wkręcano zapalnik o działaniu odciągowym. Uzbrojoną minę wkopywano w ziemię lub maskowano, a do zawleczki zapalnika mocowano drut odciągowy, którego drugi koniec mocowano do drewnianego kołka, lub drzewa. Przechodzący żołnierz zahaczał nogą o drut odciągowy wyciągając zawleczkę zabezpieczającą z zapalnika co powodowało w konsekwencji wybuch miny.

materiał: beton z wtopionymi odłamkami metalowymi,

zapalnik: Z. Z. 35,Zu. Z. 35, Z. Z. 42

ładunek: 600 g materiału wybuchowego (3 x 200 g),

średnica:

waga: ok. 17 kg.

 

 

Grzegorz Franczyk