Miny niemieckie (cz. 6)
• Mina przeciwpiechotna typu Behelfs-Schützenmine S 150 (Pot-Mine).
Mała mina przeciwpiechotna często używana jako mina-niespodzianka. Korpus w postaci walcowej puszki był wykonany z blachy aluminiowej i mieścił 150 g materiału wybuchowego. W górnej części korpusu znajdowało się gniazdo na zapalnik chemiczny typu SF 5 “BUCK” lub SF 6 (faktycznie można było użyć do jej uzbrojenia także innych zapalników znajdujących się na wyposażeniu armii niemieckiej). Zapalnik wkręcano w dodatkową pokrywę zapobiegającą wgnieceniu korpusu miny. W momencie nadepnięcia na główkę zapalnika z siłą około 20 kg następowało zgniecenie szklanej ampułki zawierającej kwas, który przy zetknięciu z mieszaniną chemiczną znajdującą się w korpusie zapalnika powodował zapłon spłonki detonującej.
materiał: blacha aluminiowa,
zapalnik: SF 5 “BUCK”, SF 6,
ładunek: 150 g materiału wybuchowego,
średnica: 63 mm,
wysokość korpusu: 50 mm,
waga: 250 g.
• Mina przeciwpiechotna typu Behelfs-Schützenmine A 200 (Senftopf).
Mina przeciwpiechotna o działaniu fugasowym. Podobna konstrukcyjnie do miny S 150. Korpus wykonany z blachy stalowej mieścił 200 g materiału wybuchowego. Zapalnik chemiczny typu SF 5 “BUCK” lub SF 6 wkręcano w gniazdo znajdujące się w górnej pokrywie miny. Działanie miny następowało poprzez nacisk na główkę zapalnik z siłą około 20 kg.
materiał: blacha stalowa,
zapalnik: SF 5 “BUCK”, SF 6,
ładunek: 200 g materiału wybuchowego,
średnica: 75 mm,
wysokość korpusu: 50 mm,
waga: 370 g.
• Mina przeciw narciarzom typu Ski-Mine (Schneemine)
Mina przeciwpiechotna przeznaczona do ustawiania na w zimie na trasach przejazdu narciarzy. Korpus miny wykonany był z rury stalowej o średnicy 3,5 i długości 40 cm. Jeden koniec rury zamknięty był metalowym korkiem w kształcie ostrza ułatwiającym ustawianie miny w zmarzniętym śniegu lub ziemi. W drugi koniec wstawiano kołek drewniany z otworem, w którym mocowano zapalnik typu S. Mi. Z. 35. Wewnątrz korpusu mieściły się 2 lub trzy standardowe ładunki materiału wybuchowego (75– lub 100–g). Minę wbijano w śnieg pod kątem ok. 45 O pochyloną zapalnikiem w kierunku spodziewanego ukazania się żołnierzy nieprzyjaciela. W momencie najechania nartą na wąsy zapalnika z siłą około 2,5 kg następowało jego zadziałanie wybuch miny.
materiał: stal,
zapalnik: S. Mi. Z. 35,
ładunek: 200 – 300 g materiału wybuchowego,
średnica: 35 mm,
wysokość: 430 mm,
Waga: 700 – 900 g.
Grzegorz Franczyk
POLECAMY TAKŻE: