Kategorie

Miny niemieckie (cz. 7)









•  Mina specjalna z zapalnikiem o opóźnionym działaniu “Votulia”.

Mina używana jako mina-niespodzianka. Korpus w postaci prostokątnej puszki był wykonany z blachy cynkowej i mieścił 1 kg materiału wybuchowego. W dolnej części znajdowało się zawalcowane dno, zaś od góry korpus zamykano blaszaną pokrywką. W materiale wybuchowym mieściła się stożkowa wkładka, w którą wkładano zapalnik chemiczny wraz ze spłonką pobudzającą. Korpus zapalnika wykonany był z tworzywa sztucznego. W dolnej części miny namalowany pas koloru czerwonego o szerokości 20 mm, oraz przyklejona papierowa etykieta z napisem: >OVA-41 1 kg Votulia<.



 

materiał: blacha cynkowa,

zapalnik: chemiczny z opóźnieniem,

ładunek: 1000 g materiału wybuchowego,

długość: 70 mm,

szerokość: 50 mm

wysokość: 200 mm,

waga: ok. 1200 g.

 

 

•  Mina specjalna zapalająca.

Mina używana jako mina-niespodzianka zakładana w magazynach paliw, środków łatwopalnych itp. Korpus w postaci walcowej puszki wykonany był z blachy stalowej i mieścił 1650 g masy zapalającej. Od góry korpus zamykała pokrywa z uchwytami do mocowania i gniazdem na zapalnik elektryczny. Elektryczny zapalnik ze spłonką zapalającą wkładano w gniazdo w pokrywie i unieruchamiano przy pomocy gumowego korka, który uszczelniano poprzez skręcanie śruby nakrętką motylkową powodując spęcznienie gumy. Odpalenie miny nastę powało rę cznie lub za pomocą zwieraczy mechanicznych włączonych w obwód elektryczny.

materiał: blacha stalowa,

zapalnik: elektryczny,

ładunek: 1650 g masy pirotechnicznej zapalającej,

średnica: 120 mm,

wysokość całkowita: 240 mm,

waga: 2000 g.

 

 

•  Mina przeciwpiechotna podlodowa typu Flascheneismine 42 (Fl. Es. Mi. 42)

Mina przeciwpiechotna zakładana pod lodem w miejscach hipotetycznej przeprawy wojsk nieprzyjaciela. Miny produkowano w dwóch wariantach: z zapalnikiem elektrycznym lub ciśnieniowym. Zadziałanie zapalnika ciśnieniowego następowało poprzez podwodny wybuch innej miny, pocisku lub granatu. Mina składała się ze szklanej butelki napełnionej materiałem wybuchowym, wkładki drewnianej z gniazdem pod zapalnik i pokrywy zamykającej. W minie z zapalnikiem ciśnieniowym pokrywa stanowiła membranę przekazującą falę ciśnieniową na iglicę zapalnika. Produkowano również odmianę min posiadającą płaszcz betonowy z wtopionymi odłamkami stalowymi i uzbrojonych zapalnikami typu S.Mi.Z.-35 lub Z.Z.-35.

materiał: szkło, ewentualny płaszcz wykonany z betonu z wtopionymi odłamkami metalowymi,

zapalnik: ciśnieniowy – Eisminenzünder; elektryczny – Glühzünder 28,

ładunek: 1800 g materiału wybuchowego (Donarit),

średnica: 102 mm,

wysokość : 270 mm,

waga: 2500 g, z płaszczem: 7000 g.

 

 

Grzegorz Franczyk







POLECAMY TAKŻE: