Odcisk stopy dinozaura najważniejszym odkryciem polskich paleontologów w 2011 r.
W Muzeum Ziemi w Warszawie natrafiono na skamieniałość dinozaura protoceratopsa z odciśniętym obok w skale śladem jego stopy. To najważniejsze odkrycie tego roku w paleontologii - uważa dr Gerard Gierliński.
"Moim zdaniem, choć to nieskromnie stwierdzać jako współautorowi, najważniejszym znaleziskiem 2011 r. w skali światowej był szkielet protoceratopsa znaleziony wraz ze swoim śladem. Jestem badaczem kopalnych tropów, toteż to właśnie znalezisko wydaje mi się wyjątkowe w mijającym roku" - uważa paleontolog dr Gerard Gierliński z Juraparku.
Jak wyjaśnia, dotychczas nikt nie odkrył kopalnego tropu dinozaura wraz ze szczątkami jego sprawcy. Jest to po prostu pierwsze tego typu znalezisko w historii nauki.
Polskie odkrycie to pierwszy na świecie przypadek, kiedy można bezpośrednio powiązać tropy dinozaura z konkretnym gatunkiem. O znalezisku poinformowali naukowcy na łamach prestiżowego pisma "Cretaceous Research". Autorami publikacji są: Tomasz Singer z Juraparku w Ostrowcu Świętokrzyskim, Grzegorz Niedźwiedzki z Uniwersytetu w Uppsali, Gerard Gierliński z Juraparku oraz Martin Lockley z University of Colorado w Denver.
"Dotychczasowe identyfikacje sprawcy śladu z konkretnym typem skamieniałego śladu łapy była efektem dedukcji, nie zaś bezdyskusyjnym obserwowalnym faktem" - podsumowuje dr Gierliński.
Okaz protoceratopsa przez kilkadziesiąt lat przeleżał na wystawie w Muzeum Ziemi na Skarpie w Warszawie. Na odcisk natknął się student, który zajmował się szkieletem w ramach przygotowywania pracy magisterskiej.
Protoceratops, przodek dinozaurów rogatych, to jeden z rodzajów dinozaurów, jakie najczęściej znajduje się na Pustyni Gobi w Mongolii. Ten konkretny okaz ma 80 mln lat.
PAP - Nauka w Polsce, Krzysztof Łapiński
tot/ agt/