Ruiny stolicy władców dynastii z X wieku odsłaniane w Chinach
Archeolodzy prowadzą prace wykopaliskowe przy bramie wjazdowej do miasta sprzed ponad 1000 lat na stanowisku w północnych Chinach - informuje serwis internetowy People's Daily Online.
Archeolodzy prowadzą badania w ruinach miasta założonego w 918 r. n.e. jako stolica lokalnego państwa, pozostającego pod panowaniem władców z dynastii Liao (907-1125 r. n.e.) w północno-wschodnich Chinach.
Naukowcy z Instytutu Archeologii Chińskiej Akademii Nauk Społecznych oraz Instytutu Archeologicznego Reliktów Kultury Regionu Autonomicznego Mongolii Wewnętrznej prowadzą prace wykopaliskowe na stanowisku w okręgu Balinzuo w prefekturze miejskiej Chifeng w Mongolii Wewnętrznej, gdzie na powierzchni ok. 13,5 kilometra kwadratowego znajdują się pozostałości budowli miasta, nazywanego Najwyższą Stolicą dynastii Liao.
Założona przez koczowniczy lud Kitanów dynastia Liao panowała na terenie dzisiejszej Mongolii, Mandżurii i w części północnych Chin.
Miasto otoczone było murem obronnym o wysokości 7 metrów i składało się z dwóch części - cesarskiego miasta Kitanów oraz części zamieszkanej przez Chińczyków.
Archeolodzy prowadzą prace wykopaliskowe przy bramie Qiande, prowadzącej do miasta po jego zachodniej stronie, na stanowisku o powierzchni ok. 2000 metrów kwadratowych.
Celem badań jest poznanie konstrukcji i ustalenie rzeczywistego kształtu bramy do miasta, które po zdobyciu przez Dżurdżenów (Mandżurów) w 1120 r. było przez nich zasiedlone i zostało opuszczone dopiero w początkowym okresie panowania w Chinach Dynastii Yuan (1271-1368 r.).
PAP - Nauka w Polsce
jot/ krf/bsz