Kategorie

Studenci znaleźli szczątki płazów i gadów sprzed 200 mln lat


Ponad dwieście szczątków kręgowców triasowych, w tym prehistorycznych gadów i płazów znaleźli studenci Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu (UP) podczas prac wykopaliskowych w Krasiejowie koło Opola.

Jak poinformował na swojej stronie UP, wykopaliska prowadzone były przez Zakład Ekologii Kręgowców i Paleontologii Wydziału Biologii i Hodowli Zwierząt UP na stanowisku dokumentacyjnym TRIAS. Na obszarze kilkunastu metrów kwadratowych studenci odkryli szczątki triasowych kręgowców, zapewne głównie z rodzaju Stagonolepis olenkae.

Stagonolepis olenkae to duży opancerzony gad naczelny (o kształtach zblizonych o krokodyla), który ważył ok. 200 kg i miał ponad 2 m długości.

Krasiejów to miejsce, które zasłynęło odkryciem pierwszych na terenie Polski szczątków dinozaurów Silesaurus opolensis , jednego z najstarszych odkrytych do tej pory dinozaurów, który żył ponad 230 milionów lat temu.

Jak UP zaznacza na swojej stronie internetowej, obszar objęty wykopaliskami, jest jednym z największych nagromadzeń szczątków triasowych kręgowców w Europie. Na zbadanym dotychczas terenie odkryto kilkanaście tysięcy szczątków, główne triasowego płaza Metoposaurus diagnosticus krasiejowensis osiągającego długość dwóch metrów. Na stanowisku odkryto również szczątki jego krewniaka należącego do największych płazów w historii ziemi - Cyclotosaurusa intermedium .

Szczątki Stagonolepisa olenkae odnajdywane były na stanowisku TRIAS już wcześniej. Znajdowano tam również szczątki mniejszych zwierząt, bezkręgowców i kręgowców, w tym ryb, które nie zostały jeszcze w pełni przebadane.

Szczegółowe informacje na stronie UP we Wrocławiu .

PAP - Nauka w Polsce

lt/bsz

Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce prywatności.