Kategorie

Wielkie odliczanie w Karpackiej Troi rozpoczęte


Poznaliśmy nazwę nowej imprezy, która będzie odbywać się cyklicznie w Skansenie Archeologicznym w Trzcinicy. Pierwsza edycja spotkania zatytułowanego Karpacki Festiwal Archeologiczny "Dwa Oblicza" odbędzie się dniach 24-26 czerwca. W ten sposób kończy się niemal 14-letni okres starań o powstanie obiektu. "Nazwa festiwalu odnosi się do dwóch archeologicznych "twarzy" grodziska w Trzcinicy, które stanowić będą niezmienną tematykę kolejnych edycji - pierwsza z nich związana jest z początkami epoki brązu i z obecnością w Trzcinicy ludności grupy pleszowskiej kultury mierzanowickiej (2100-1650 p.n.e.) oraz kultury Otomani-Fuezesabony (1650-1350 p.n.e.), druga natomiast, młodsza o ponad 2000 lat, to okres funkcjonowania wczesnośredniowiecznego grodu słowiańskiego (770-1030 n.e.)" - wyjaśnia Jan Gancarski, dyrektor Muzeum Podkarpackiego w Krośnie.

Dlatego logotyp festiwalu przedstawia profile dwóch wojowników - po lewej wojownika "otomańskiego", po prawej słowiańskiego woja.

Organizatorzy zdradzają powoli program imprezy inaugurującej otwarcie Skansenu. Na wieczór poprzedzający festiwal w piątek 24 czerwca 2011 r. przygotowano specjalną niespodziankę, która ma na długo zapaść w pamięci widzów. Będzie to widowisko plenerowe łączące naturalną scenerię górującego nad doliną grodu oraz zrekonstruowanych wiosek z początków epoki brązu i wczesnego średniowiecza z inscenizacjami teatralnymi historycznych wydarzeń sprzed 1000, 3500, a nawet 4100 lat w wykonaniu odtwórców ubranych i wyposażonych w kopie autentycznych rekwizytów. Podczas widowiska wykorzystane będą różnorodne technologie multimedialne.

Przewidziano projekcję specjalnie przygotowanego na tę okazję filmu, który stanowić będzie tło do rozgrywających się na oczach widzów scen.

"Dzięki tym elementom gród w Trzcinicy najpierw wyłoni się z mroku dziejów, aby następnie rozwinąć się, zmienić swoje oblicze, a w końcowym akcie ulec zagładzie. Będzie to wyjątkowe przedsięwzięcie, podczas którego w niespotykany dotychczas sposób zaprezentowany zostanie temat najstarszych dziejów ziem polskich." - zapowiadają organizatorzy.

Do prac nad jego przygotowaniem spektaklu Muzeum Podkarpackie w Krośnie zaprosiło Zdzisława Cozaca - reżysera, z którym muzealnicy współpracowali już wcześniej przy okazji produkcji filmu dokumentalnego pt. "Trzcinica - Karpacka Troja".

Pomysł budowy skansenu archeologicznego w Trzcinicy narodził się w 1998 r. Jego bezpośrednia realizacja możliwa była dopiero w 2007 r. W ciągu niespełna 4 lat powstał obiekt, który ma odmienić wizerunek skansenów archeologicznych w Polsce, wprowadzając elementy nowoczesne, spełniające współczesne standardy muzealnicze, które wdrożone zostały przede wszystkim z myślą o wygodzie turystów.

Najświeższe informacje z Karpackiej Troi śledzić można poprzez oficjalną stronę internetową skansenu - www.karpackatroja.pl. SZZ

PAP - Nauka w Polsce

tot/bsz