Kategorie

Zbadano ruiny kamiennej wieży z epoki żelaza w Szkocji


Archeolodzy zbadali wiek próbek drewna pochodzących z wnętrza kamiennej wieży w północnej Szkocji i ustalili, że pochodzą one sprzed około 2000 lat – poinformował serwis internetowy BBC News. 


Naukowcy prowadzili prace badawcze przy ruinach kamiennej wieży w miejscowości Assynt, położonej w zachodniej części hrabstwa Sutherland w szkockim regionie Highlands.

 

Okrągłe masywne wieże tego rodzaju, nazywane brochami, były wznoszone bez użycia zaprawy w epoce żelaza na terenie Szkocji i na Wyspach Szetlandzkich, a większość z nich datowana jest na pierwsze wieki n.e.

Archeolodzy badający ruiny wieży w Assynt, która zawaliła się lub została zburzona około XI wieku, wydobyli z jej wnętrza pozostałości spalonych gałązek pochodzących prawdopodobnie z wyplatanych mat i poddali je szczegółowym badaniom.

Naukowcy spodziewali się, że gałązki pochodzą z końcowego okresu użytkowania wieży (ok. 300-1000 r. n.e.), ale wyniki badań pokazały, że pobrane próbki pochodzą z okresu 111 r. p.n.e. – 55 r. n.e.

Zdaniem ekspertów, uzyskane wyniki datowania próbek wskazują, że wnętrze wieży pozostało w niezmienionej formie od czasów jej zbudowania, a całe pokolenia późniejszych użytkowników nie modyfikowały wyposażenia wnętrza tego brocha.

Według naukowców, masywne brochy mogły w epoce żelaza pełnić funkcję azylu dla okolicznych mieszkańców na wypadek zbrojnej napaści.

PAP - Nauka w Polsce

jot/ agt/ bsz

www.naukawpolsce.pap.pl.