Kategorie

Pałac w Biedrzychowicach


Barokowy Pałac w Biedrzychowicach, zbudowany na skarpie, na skraju wsi, po niemiecku nazywaną: Friedersdorf- co oznacza wieś pokoju.



Ten okazały trzykondygnacyjny pałac pokryty jest mansardowym dachem, fasady ma ozdobione jońskimi pilastrami, balkonami, tarasami. Do głównego wejścia prowadzi most z suchą fosą. Budynek otoczony jest pięknym parkiem. W centrum budowli znajduje się klatka schodowa z świetlikiem, ażurową balustradą i kamiennymi schodami. W części pomieszczeń sklepienia są kolebkowe z plafonowymi malowidłami o treści mitologicznej. Na uwagę zasługuje różowa sala balowa z kominkiem. Wnętrza, w których obecnie odbywają się lekcje przypominają i obrazują fascynującą historię... Pałac wielokrotnie zmieniał przynależność państwową. Znajdował się we władaniu kolejno: Czech, Saksonii, Prus, Niemiec i Polski. Podobnie zmieniali się jego właściciele, np. w 1527 r. Hans von Nostitz rozpoczął budowę renesansowego dworu, który śląska szlachta Schweinitzów w XVIII. przebudowała w piękny barokowy pałac. Najbardziej znani przedstawiciele tej rodziny Hans Christoph i Moritz Schweiniz wielokrotnie gościli u siebie elektora saskiego i króla Polski Augusta II Mocnego, podróżującego z Drezna do Warszawy. Od 1787 do 1862 pałac był wielokrotnie sprzedawany przez rodziny von Bresler, von Raiske, Blumenthal i von Erhardt. Kolejnym właścicielem, o którym warto wspomnieć był baron Aleksander von Minutoli. Był on kolekcjonerem dzieł sztuki np. szkła weneckiego, ceramiki egipskiej, etruskiej, greckiej. W jego zbiorach można było znaleźć mumie i maski afrykańskie. Niedaleko pałacu znajduje się wieża, w której baron przechowywał swoje cenne zbiory. Dziś niestety jest ona tylko malowniczą ruiną. Odrestaurował on także pobliski zamek Rajsko położony nad Zalewem Złotnickim. Pałac, wieża i zamek najprawdopodobniej są połączone siecią podziemnych tuneli, lecz sprawa ta do dziś jest owiana tajemnicą.


Nie mniej ciekawą postacią był Joachim von Pfeil- podróżnik, naukowiec, odkrywca tajemnic Afryki i Azji. Był on głównym organizatorem kolonii niemieckich na tych terenach. Jurgen Graf von Pfeil- wnuk Joachima w 1945 roku, będąc jeszcze dzieckiem musiał uciekać z Biedrzychowic przed Armią Czerwoną. Obecnie jest on żywo zainteresowany pomyślnością pałacu i utrzymuje kontakt z dyrekcją szkoły.


Galeria Pałacu

źródło: Internet
Majster Bieda