Kategorie

Dawna maszynownia odtworzona w opatóweckim muzeum


Dawna maszynownia fabryczna z lat 1826-1830 i wyprodukowana w 1886 r. oryginalna maszyna parowa saksońskiej firmy „J. E. Christoph A. G” zostaną od najbliższego piątku udostępnione zwiedzającym Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku niedaleko Kalisza.

To jedna z czterech maszyn parowych w zbiorach Muzeum, istniejącego w budynkach dawnej manufaktury sukna braci Adolfa i Edwarda Fiedlerów. Pozostałe trzy można oglądać w jej przyziemiu, na stałej ekspozycji „XIX-wieczne napędy, wynalazcy, pracujące maszyny”. Zostały wyprodukowane w latach: 1873, 1899, 1904.

„Saksońską maszynę Muzeum pozyskało w 2004 r. Wcześniej pracowała w gorzelni w jednej z miejscowości pod Kaliszem. Gorzelnia została zbudowana w 1886 r., upaństwowiono ją w 1946 r.” – poinformował PAP adiunkt muzeum, dr Jarosław Dolat.

Przy zabytku zachowała się dawna tablica sterownicza, dzięki której w piątek zostanie odtworzony proces uruchomienia maszyny. W tej samej sali pokazane zostaną także stare fotografie maszyn i urządzeń przemysłowych.

Odsłonięta zostanie również tablica pamiątkowa poświęcona profesorowi Stanisławowi Andrzejewskiemu (1908-1979), urodzonemu w Opatówku autorowi koncepcji większości budowanych w Polsce elektrowni i elektrociepłowni, dwukrotnemu wiceprzewodniczącemu Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej w Wiedniu.

Opatóweckie muzeum mieści się w unikalnej manufakturze Fiedlerów, o doskonale zachowanych wnętrzach hal fabrycznych, drewnianej konstrukcji wzniesionej na bagnach. Po II wojnie światowej obiekty zostały w znacznym stopniu zdewastowane. Prace renowacyjne zakończono 30 lat temu. Powstało wtedy Muzeum Historii Przemysłu.

Muzeum należy do nielicznych tego typu placówek w kraju. Można w nim oglądać wiele ekspozycji, m.in. zabytkowych maszyn dziewiarskich, laboratorium przemysłowe, kolekcję fortepianów firm polskich z XIX i XX wieku, maszyny i urządzenia drukarskie, paramenty liturgiczne, w tym ornaty papieży Jana Pawła II i Benedykta XVI.

PAP - Nauka w Polsce

zak/ ls/

www.naukawpolsce.pap.pl.