Ferdynand Goetel

Jeden z najbardziej poczytnych polskich pisarzy okresu międzywojennego urodził się w Suchej Beskidzkiej w spolonizowanej rodzinie niemieckiej. Studiował architekturę równolegle w Wiedniu i Berlinie. Wielki wpływ na jego twórczość wywarł pobyt w Krakowie, gdzie obracał się w środowisku młodopolskiej cyganerii. Był jednym z prekursorów taternictwa.
Przez krótki czas fascynował się ideologią socjalistyczną. Wstąpił do Polskiej Partii Socjalistycznej. Podczas rewolucji bolszewickiej wszedł w skład Rady Delegatów Robotniczych i Żołnierskich w Taszkiencie i został wcielony do Armii Czerwonej. W 1921 r. wraz z rodziną uciekł z Rosji. Przez środkową Azję, Iran, Indie oraz Anglię wrócił do Polski.
Rok później ukazała się przynosząca mu rozgłos książka Przez płonący Wschód. Tematyka inspirowana podróżą przez Azję często przewijała się w jego utworach i uczyniła z niego znanego pisarza.
Goetel był również dziennikarzem: kierował redakcją "Przeglądu Sportowego", "Naokoło świata", "Kuriera Porannego". W latach 1926-1933 był prezesem polskiego PEN Clubu, a potem do 1939 r. - Związku Literatów Polskich. Był również członkiem Polskiej Akademii Literatury.
Drugą wojnę światową spędził w Warszawie. Pisał dla prezydenta Stefana Starzyńskiego przemówienia radiowe i wydawał w konspiracji pismo "Nurt". Z ramienia Czerwonego Krzyża wszedł w skład niemieckiej komisji badającej sprawę katyńską. Z tego powodu musiał się potem ukrywać i uciekać z Polski. Całość jego twórczości została wycofana przez cenzurę komunistyczną. Schyłek życia spędził w Londynie, publikując w prasie emigracyjnej.
Obok Ferdynanda Ossendowskiego był najbardziej znanym na Zachodzie polskim pisarzem. Jego dzieła były chętnie tłumaczone i ekranizowane.
KG
Fotografia: Ferdynand Goetel podczas powitania Gilberta Chestertona w Warszawie w 1927 r., Narodowe Archiwum Cyfrowe, CC-BY-NC.
O ile nie jest to stwierdzone inaczej, wszystkie materiały na stronie są dostępne na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 3.0 Polska. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz Muzeum Historii Polski.
POLECAMY TAKŻE: