Kategorie

Ludzie migrowali z Afryki wcześniej i inną trasą niż sądzono


Ślady wczesnych migracji człowieka z Afryki, sprzed ponad 106 tys. lat, odnaleziono w Omanie. Świadczą one, że ludzie migrowali z Afryki kilkadziesiąt tysięcy lat wcześniej niż sądzono dotychczas – informują naukowcy na łamach pisma "PLoS ONE".

Dotychczas, na podstawie badań genetycznych, pierwsze migracje człowieka współczesnego z Afryki datowano na 40-70 tys. lat temu. Najnowsze odkrycia archeologiczne każą przesunąć ten moment na co najmniej 106 tys. lat temu.

Badania archeologiczne międzynarodowego zespołu pod kierunkiem Jeffrey'a Rose'a z University of Birmingham były prowadzone w południowym Omanie, w górach Dhofar. W wyniku intensywnych prac archeologicznych naukowcy zidentyfikowali ponad 100 stanowisk, które sklasyfikowano jako "nubijska średnia epoka kamienna".

Tego typu narzędzia kamienne, które teraz odkryto w Omanie, znajdowano dotąd wyłącznie na stanowiskach nubijskich. Tym razem po raz pierwszy natrafiono na nie poza Afryką.

"To, co tak bardzo ekscytuje w tym odkryciu, to zupełnie nowy scenariusz, niemal nie brany dotąd pod uwagę – wyjaśnia Rose. - Nowe odkrycia podważają od dawna przyjęte założenia na temat czasu i trasy ekspansji wczesnych ludzi z Afryki".

Jeden z popularnych scenariuszy, opisujący trasę migracji pierwszych ludzi, przyjmował, że odbywała się ona wzdłuż wybrzeży morskich. Jednak obecnie również ten element scenariusza został zanegowany. Odkryte stanowiska archeologiczne ulokowane są bowiem w głębi lądu.

W tym czasie Półwysep Arabski był krainą obfitującą w roślinność i zwierzynę. "Na chwilę południowa Arabia stała się zielonym rajem, bogatym w różnego rodzaju zasoby, słodką wodę i wysokiej jakości krzemień do wyrobu narzędzi" – opisuje Rose.

PAP - Nauka w Polsce

krx/ ula/bsz

www.naukawpolsce.pap.pl.