Kategorie

Rozejm w Andruszowie










W czasie potopu Rzeczypospolitej z pomocą przyszedł jej dotychczasowy wróg - car. Moskwa, zaniepokojona łatwymi sukcesami Szwedów, zawarła rozejm z Janem Kazimierzem i przystąpiła do walki z północnym sąsiadem. Jednak wspólnota interesów miała się okazać nietrwała. Jedną z przyczyn rychłego zerwania rozejmu była sprawa kozacka. Po śmierci Bohdana Chmielnickiego Kozacy zniechęceni do dominacji Moskwy, narzuconej ugodą perejesławską, rozpoczęli negocjacje z Rzecząpospolitą.
 
16 września 1658 roku w Hadziaczu doszło do podpisania traktatu, zgodnie z którym Rusini dołączali do unii polsko-litewskiej. W następnym roku umowa została zaprzysiężona przez króla i sejm. Wkrótce potem car zerwał rozejm. Tymczasem niektórzy Kozacy zbuntowali się przeciw nowej zależności od Rzeczypospolitej i w październiku 1659 roku odnowili ugodę perejasławską. W latach 1661 oraz 1663-1664 oddziały Jana Kazimierza przeprowadziły udane ofensywy przeciw Moskwie, jednak ze względu na konflikty w kraju tych sukcesów nie wykorzystano. Wszczęto więc rokowania, które zakończyły się 30 stycznia 1667 roku.

W Andruszowie podpisano piętnastoletni rozejm. Moskwa odzyskiwała ziemie smoleńską, czernihowską i siewierską, lewobrzeżną Ukrainę, a na dwa lata Kijów. Miasto to już nie miało powrócić do Rzeczypospolitej.
AU

Ilustracja: portret sygnatariusza rozejmu kanclerza wielkiego litewskiego Krzysztofa Zygmunta Paca, Wikimedia Commons, domena publiczna.



O ile nie jest to stwierdzone inaczej, wszystkie materiały na stronie są dostępne na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 3.0 Polska. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz Muzeum Historii Polski.







POLECAMY TAKŻE: