Kategorie

Ugoda w Krzywiniu










W lutym 1296 roku został zamordowany Przemysł II. Nie miał on synów, a na swego następcę wyznaczył Henryka głogowskiego. Jednak szlachta wielkopolska wybrała na swego władcę księcia Władysława Łokietka. Konflikt został tymczasowo rozwiązany, gdy 10 marca 1296 roku obaj pretendenci do tronu zawarli układ w Krzywiniu koło Leszna. Na mocy ugody Władysław Łokietek objął rządy na Pomorzu Gdańskim oraz w części księstwa poznańskiego i ziemi kaliskiej.

Na Pomorzu był zmuszony walczyć ze swym bratankiem Leszkiem, którego usunął z tej dzielnicy w sierpniu 1296 roku. Tymczasem w Wielkopolsce Łokietek tracił powoli poparcie szlachty i duchowieństwa, a zaczął je tam zdobywać Henryk głogowski. W 1300 roku Władysław Łokietek został wypędzony, a jego miejsce zajął król czeski Wacław II, którego w tym samym roku arcybiskup gnieźnieński Jakub Świnka koronował na króla Polski. Na pięć lat polską koronę objęła czeska dynastia Przemyślidów. Łokietek powrócił do Polski pod koniec rządów Wacława III i rozpoczął jednoczenie ziem polskich. Uwieńczeniem tego procesu była koronacja Władysława Łokietka w 1320 roku w Krakowie.

BW

Ilustracja: Władysław Łokietek na portrecie autorstwa Aleksandra Lessera z 1860 r., Polona, CC-BY-NC.


O ile nie jest to stwierdzone inaczej, wszystkie materiały na stronie są dostępne na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 3.0 Polska. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz Muzeum Historii Polski.







POLECAMY TAKŻE: